Samovyšetření varlat – nikdo to za vás neudělá


Samovyšetření varlat je pro muže tím samým jako samovyšetření prsu pro ženy. Přináší vám možnost lépe poznat svoje tělo a jakékoli změny zachytit již v jejich zárodku. Vyšetření varlat byste měli provádět pravidelně, nejlépe jednou za měsíc. Rakovina varlat je nejčastějším typem rakoviny postihující muže ve věkovém rozpětí od 20 do 25 let. Patří také k jedněm z nejrizikovějších, protože symptomy onemocnění se neobjeví dříve, než se nádor dostane do uzlin nebo až plic. 

Jak na samovyšetření varlat?

1/ Použijte obě ruce a každé varle zkoumejte zvlášť. Varle jemně sevřete mezi palec a ukazovák přitisknutý k prostředníčku. Palec by měl být nahoře, ostatní prsty pod varletem.

2/ Jemně povalujte varle mezi prsty. Na omak by mělo být jemné a měkké. Jakékoli tvrdé útvary, byť jen velikosti hrášku nejsou v pořádku.

3/ V zrcadle zároveň prozkoumejte vzhled. Podezřelé jsou jakékoli změny ve tvaru, velikosti nebo povrchu.

4/ To samé proveďte s druhým varletem a nakonec penisem. I tam by se mohly vyskytnout bulky. Pokud jemné prohmatání působí bolestivě, je to další signál, že něco není v pořádku.

Jakmile by se vám při samovyšetření něco nezdálo, upalujte k lékaři. Ten Vám může provést ultrazvuk, který odhalí bulku a případně i příčiny jejího vzniku. Bolestivá místa nebo zvětšená varlata mohou být zapříčiněna právě rakovinovým bujením.  Nepodléhejte panice – každá bolest neznamená hned rakovinu. Bolest varlat může být zapříčiněna zánětem močového měchýře nebo nahromaděním krve, které vznikne vnitřním poraněním šourku. Za malé boláky na varlatech nebo penisu ale opravdu může například rakovina nebo sexuálně přenosné choroby jako je syfilis, opar nebo papilloma virus, který způsobuje genitální bradavice. Také platí, že i u zdravého muže je jedno varle větší.

Co je podezřelé

Existuje několik faktorů, které jsou při samovyšetření varlat podezřelé a rozhodně by vás neměly nechat v klidu

1/ jakákoli změna barvy, velikosti nebo tvaru
2/ bolestivost
3/ bulky, vřídky, nerovnosti
4/ bolest v podbřišku, v tříslech, v kůži

Samovyšetření varlat by vám nemělo zabrat víc než 5 minut. Po této době si již pouze užíváte.

Léčba nádorových onemocnění varlat mají v současnosti vysoké procento úspěšnosti. Léčba je závislá na stupni a vážnosti onemocnění. Nejobvyklejší bývala chirurgická léčba, při které je odstraněno postižené varle. Dnes se podle individuálních případů více přechází na chemoterapii. Pro chemoterapii se používají cytostatika s prokazatelným protinádorovým účinkem, v případě rakoviny varlat se často jedná o kombinace léků. Tato léčba se může provádět i ambulantně.
Další možností je radioléčba, která si klade za cíl zničení nádorových buněk a znemožnění jejich růstu pomocí vysoce energetického záření. Radioterapie je obvykle pooperační a je prováděna tak, aby před zářením bylo chráněno zdravé varle.

Podle informací z Národního onkologického ústavu je ročně v České republice nahlášeno 500 nových případů, zhruba 40 z nich každoročně svůj boj prohraje. Stud a podcenění příznaků mohou mít zcela zbytečně vážné důsledky. Jakékoli podezření konzultujte se svým praktickým lékařem, vyšetření varlat patří mezi úkony prováděné během pravidelných preventivních prohlídek.
Nádorové onemocnění varlat se nevyhýbá ani slavným. S nemocí se úspěšně popral například Petr Koukal, jeden z nejlepších českých badmintonistů a Lance Armstrong, několikanásobný vítěz Tour de France. Tomu se po úspěšné léčbě podařilo zplodit již pět dětí, a dvě dokonce přirozenou cestou.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |