Jste workoholik? Jak poznat příznaky workoholismu?


Možná se vám to zdá nepředstavitelné a dokonce vám ta představa zvyšuje tlak. Vy a workoholik? Nemožné. Víte ale to, že workoholismus přichází nečekaně? Když teď vykazujete jeden příznak začínajícího workoholika, za týden to mohou být dva, za tři týdny tři a za měsíc už budete tak zažraný do práce, že ani nepostřehnete, jak jste do toho naplno spadli?

Celosvětově rozšířený

Workoholismus je seriózní choroba. Je to jedna z nejčastějších závislostí, kterou si lidé nevědomě svým chováním přivozují. Neobchází žádné věkové kategorie a nejvíc škod páchá na lidech, kteří pracují mentálně.

Neměli byste nad ní mávnout rukou a říct si, že to nic není. Může mít neblahé účinky na vás, i vaše okolí. Stejně jako psychicky, tak i fyzicky. Víte, jaké důsledky může mit vaše závislost na práci a co všechno díky ní můžete ztratit?

Příznaky workoholismu

Strávit v práci 12-14 hodin (najednou i 16!), práci si nosit domů a přitom se tvářit, jakoby to byl běžný standard, není zdravé. Ani mít výčitky z množství práce, které se vám nepodařilo udělat, ani z toho, že by váš výkon byl neefektivní, protože pokud by skutečně byl, určitě byste to raději zapírali, než prezentovali skutečnost.

Je nesmyslem odkládat dovolenou stále na později, až se z toho stane věčnost. Člověk potřebuje relax, protože bez něho jde jeho výkon dolů a ztrácí se kreativita a nápady. Bez mozkové regenerace se stanete jen mechanizmem chodícím z práce do práce. Přestanete skutečně žít. Budete existovat, abyste pracovali, ne pracovat, abyste mohli existovat.

Zdravé není ani pracovat pod tlakem stále víc a víc a nutit se do vyšších výkonů, protože to jednoduše musíte udělat. Musíte? Nemusíte.

Odcizení

Máte přítelkyní? A co si myslíte, jak dlouho vám to ještě bude tolerovat? Určitě jí nebaví lehat si do postele najednou s dvěma ? s vámi a vaším notebookem. A určitě jí nebaví se ráno budit vedle prázdného místa, protože vy jste mezitím běželi do práce. Tolik toho v práci musíte ještě udělat...

Se stupňujícím workoholismem se stupňují i hádky. Vaše žena, anebo přítelkyně začne mít pocit samoty a začne vám vyčítat, že jste hodně v práci, proč tolik pracujete a proč nejste více doma s ní. Vy jí to vrátíte v podobě nejhloupějšího argumentu ?a za co si můžeš kupovat na sebe ty hadry??, nato třísknou dveře a na několik dní máte tichou domácnost.

Ztráta svobody

Práce si vás připoutala. Musíte do ní jít i tehdy, když jste nemocný, protože práce nepočká. Na dovolenou už nejezdíte, a když jedete, zásadně si tam berete mobil, notebook a všechny komunikační prostředky, které jsou dostupné. Práce nepočká ani na pláži, ani v horách; nikde.

Fyzické následky

Věřte, že strávit v práci víc jak 10 hodin denně není zdravé. Ani pro váš vnitřní pokoj, ani pro harmonii v partnerském životě (jen neříkejte, že žádný nemáte, protože práce vás nanejvýš uspokojuje), ani pro vaše fyzické zdraví. Dostaví se nejprve migréna a bolesti hlavy, potom žaludeční těžkosti různého druhu (můžou to být až vředy), vysoký krevní tlak a další kardiovaskulární onemocnění a dokonce i nechuť na sex!

Je skvělé byť práci oddaný, ale má cenu věnovat jí celý svůj život? Jakou cenu jste za to ochotní zaplatit?  

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |