Geocaching aneb Kdo hledá, najde


Geocaching je hra, který již nějaký ten pátek kotví i u nás v tuzemsku. Má řadu příznivců, kteří podnikají výlety do míst, aby našli něco, čemu se říká keš. O co konkrétně jde?

Nový celosvětový druh zábavy

Určitě jste již slyšeli o novém typu turistické, navigační, dětské a vlastně tak trochu i internetové zábavy, při které jde o hledání ukrytých pokladů za pomocí GPS. Hráči, jak se jim slangově říká, hledají právě za pomocí vyhledávacích zařízení, souřadnice na kterých objeví krabičku s ukrytou věcí, kterou tam zanechal člověk, nebo-li hráč před nimi. Za počátek geocachingu můžeme vděčit americké vládě, která 30. května roku 2000 zajistila vypnutí chyby v GPS navigacích, které z ní díky nepřesnému navigování udělalo pouze drahou hračku. A to z toho důvodu, že měla přesnost plus mínus padesát metrů. Hned poté se na internetových diskuzích začalo řešit, jak tuto věc správně využít k jakému typu zábavy. Jako první umístil schránku jistý Dave Ulmer, který odstartoval tento celosvětový boom.


Fotografie, jak takový keš může vypadat.

Proč se zapojit do keškování?

V současné době je celosvětově zapojeno přes 2 milióny aktivních kešek, v České republice je jich něco přes 2 500, které ukrývají různé poklady. Pod pojmem poklad si samozřejmě nemůžeme představovat zlato a diamanty, ale krabičky mnohdy neurčitých tvarů a velikostí do kterých hráči ukrývají různé maličkosti, jako postavičky z čokoládových vajíček, odznaky, malé předměty, přívěšky apod. Nepsaným pravidlem je, že po vyzvednutí ,,nalezeného pokladu,, musíte zpátky vložit váš upomínkový předmět, kterým potěšíte a třeba i překvapíte hledače po vás. Nad volbou dárečku není nutné příliš spekulovat, mnohdy v krabičce naleznete třeba jen pivní podtácek z daného regionu. V těchto keškách, jak je hledači nazývají, bývají také tzv. logbooky, tedy zápisové deníky nebo bloky, do kterých hledači zapisují svá jména a pořadí ve kterém kešku našli. Některé zběhlé a dlouhodobé hledače můžeme poznat podle vytvořených log, či specifických obrazců, které je charakterizují. Novým typem je také tzv. putovní keška, která se vyznačuje tím, že jí hledač musí předávat do různých míst a jiných kešek, aby se dostala co nejdál a k co nejvíce hráčům.

Zdroj foto: foter.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

Tagy: zábava
Video What is Geocaching?


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |