Experti radí, jak překonat vyhoření


I když milujete svou práci a začali jste plní elánu, po pár letech můžete cítit jisté rozčarování a zklamání. Což se děje i u řady profesionálů. Pokud vás však vyčerpává pouhá myšlenka příchodu do práce, můžete být na cestě k vyhoření. Jak mu předejít?

Co si přesně představit pod vyhořením? Michael Dermer, odborník na kariéru a zakladatel The Lonely Entrepreneur říká, že k vyhoření dochází, když vaše kariéra není zároveň vaší vášní. Pracujete donekonečna, možná dosáhnete pár pracovních úspěchů, ale necítíte se šťastní. Chybí vám inspirace, povzbuzení a nadšení z každodenních aktivit.

 

1. Mluvte o tom

Vyhoření u každé osoby vypadá zcela jinak. Elizabeth Whittaker-Walker, expertka na kariéru a pracovní rozvoj vysvětluje, že u některých jedinců se může objevit deprese, u jiných apatie.

Ať už u vás vyhoření probíhá jakkoliv, nejhorší je držet vaše pocity uvnitř. Je lepší si promluvit s vašimi přáteli, rodinou či mentory, abyste mohli začít jednat. Navíc s přístupem k nejnovějším technologiím není tak složité umět si vyhledat potřebnou pomoc. Elizabeth dodává: „S přibývajícími aplikacemi, webovými stránkami a službami v oblasti kariéry je daleko snazší vypořádat se s touto situací.“

 

2. Mějte plán

Řada lidí zůstává na stejné pracovní pozici několik let, někteří i celý život. Nastoupili do zaměstnání po dokončení školy, v té době měli jisté potřeby (splatit studentskou půjčku, našetřit na bydlení…). V průběhu života se však naše potřeby mění. Proto je třeba začít plánovat.

Jestliže potřebujete vydržet ještě pár let na vaší lukrativní pozici, abyste splatili hypotéku nebo si vytvořili dostatečnou finanční rezervu, začněte si vytvářet plán na období, až dosáhnete tohoto milníku svobody. Dermer říká, že mít plán a investovat do něj je klíčovou součástí prevence syndromu vyhoření.


3. Prozkoumejte možnosti

„Hledejte příležitosti k práci, která vás baví a naplňuje,“ navrhuje Whittaker-Walker. „Měli byste strávit nějaký čas sami se sebou. Ujistěte se o tom, co vyvolává vyhoření. Někdy není na vině práce, ale nespokojenost v jiných oblastech života (konflikt v rodině, finanční problémy, světové události, atd.). Vaše kariéra je ne vždy viníkem vyhoření. Investujte nějaký čas k tomu, abyste zjistili, proč vám hrozí vyhoření.“

zdroj foto: pixabay.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |